Dela nyhet
Grusträning vecka 19-24
28 mar, 14:06 0 kommentarer
Grusträning vecka 19-24
Snart är det vår och det innebär att det är grusträning på G. Tennisvåren består av två delar, en inomhussäsong (14 v) och en utomhussäsong (6 v). Inomhussäsongen pågår till och med vecka 17, under vecka 18 är det ev extra träning och/eller ta igen träning som gäller (mer info kommer).
Utomhussäsongen pågår mellan vecka 19-24. Kostnaden för den träningen kommer på en separat faktura i april. Grusträningens kostnader blir följande:
Junior 1h/vecka = totalt 535kr för 6 veckor.
Junior 2h/vecka = totalt 940kr för 6 veckor.
Junior 3h/vecka = totalt 1320kr för 6 veckor.
Junior 4h/vecka = totalt 1730kr för 6 veckor.
Vuxenkurs 1h/v = totalt 980kr för 6 veckor.
Meddela oss senast söndagen den 16/4 om hur ni ska göra med utomhusträningen så att vi kan planera grupperna. Det gäller både om ni ska spela eller om ni inte ska spela utomhus. Vid avbokning av anmälan för grusträningen efter 30/4-2023 debiteras hela uteträningsavgiften.
Tänk på att det kan vara bra att ha två par skor med sig till grusträningen. Ett par för utomhus och ett par för inomhus ifall det blir byte under träningstimmen pga regn. Prata gärna med undertecknad om du har funderingar kring det här med skor.
Vecka 25 är MTK återigen medarrangör till Sportis Camp och under vecka 26, 27, 31 och 32 kommer vi att arrangera sommartennis, mer information kommer senare.
För att göra det enklare att informera er om olika saker vill vi gärna ha in era emailadresser. Om ni har bytt emailadress så skicka in den nya till mjolby.tennisklubb@telia.com kolla även in vår nya hemsida www.mjolby-tennisklubb.com
Som de flesta nog har sett så har vi en tennisshop i tennishallen. Här kan alla medlemmar köpa tennis- och även padelutrustning till förmånliga priser (de flesta av våra produkter är billigare hos oss än på nätet) och samtidigt bidra till föreningens ekonomi. Förutom tennisrack och padelrack finns det skor, grepplindor, dämpare, bollar av olika slag, T-shirts, kjol, shorts med fickor och väskor (ryggsäck och racketbag) mm. Passa även på att köpa klubbkläder, via Intersport/Mjölby finns Adidas-klubboverallen mm och via ClaBris finns collegetröjor och T-shirts mm (mer info finns på hemsidan och i en folder i tennishallen.
Att träna på egen hand ger resultat, om du vill spela mer skaffa ett spelkonto via bokningssystemet MATCHi www.matchi.se Passa på att spela extra med familjen eller en kompis från träningsgruppen, tennistiden kostar endast 65kr/timme för en juniormedlem.
Ni är alltid välkomna att höra av er om ni har frågor!
Hälsningar Mjölby Tennisklubb, Frida Engblom (ansvarig tränare) och Tomas Forsberg (ordförande)
Kommentarer